Fotografējot noteikti ir jāzina optikas pamatprincipi, kas likti fotoaparāta darbības pamatā; objektīvu tipi; tas, cik jutīgs ISO (matrica vai filma) un kādi tehniskie fotokameras uzstādījumi jāizvēlas konkrētajā situācijā; kāds apgaismojums vai apgaismošanas ierīces ir jālieto; dažādu kadru formātu priekšrocības un trūkumi. Jo labāk mācēsiet rīkoties ar savu fotoaparātu, jo vairāk uzmanības varēsiet pievērst kadra veidošanai.
Nodarbības kursos dalīsies toorētiskajā un praktiskajā daļā, analizējot attēla fotografēšanas pamatlikumus. Ar reāliem piemēriem tiks sniegtas praktiskas iemaņas iegūt nepieciešamo rezultātu. Paredzams, ka kursu apmeklētāji ne tikai uzlabos savu sniegumu, aktīvi strādājot praktiski, bet arī attīstīs spēju izvērtēt fotoattēlus, iegūs sapratni par veiksmīgiem risinājumiem un arī pieļautajām kļūdām.
1. nodarbība
Fotogrāfijas attīstības vēsture no pirmssākumiem līdz mūsdienām. Gaujienas fotogrāfa Jāņa Egles mantojums – fotokolekcija uz stikla negatīviem no Gaujienas skolu un novada vēstures muzeja. Fotokursu dalībnieku līdzšinējās pieredzes izvērtēšana un analīze.
2. nodarbība
Analogā un digitālā fotogrāfija. Fotoaparāts un gaisma, darbības principi, matrica, Mpix, kameras izvēle. Fotokameras uzbūve un tehniskās iespējas. Objektīvi: platleņķis, normālais, teleobjektīvs, fiksētie, zoom objektīvi, gaismas caurlaides spēja.
3. nodarbība
ISO jūtīgums un slēdža ātrums. Gaismasjūtīgie informācijas nesēji – filma un digitālā matrice. Gaismasjūtības mērvienības. Specifisko kameras funkciju pielietojums. Cilvēka kustības notveršana, kustības uzsvēršana, ūdens fotografēšana.
4. nodarbība
Diafragma (aperture), asuma dziļums. Diafragmas un slēdža pielietojuma tehniskie un mākslinieciskie aspekti. Asuma dziļums, fokusa attālums. Sakarība – ekspozīcijas laiks, diafragma, gaisma.
5. nodarbība.
Gaismas avoti – dabiska gaisma. Gaismas virziens, kontrasts, fotografēšana dažādos dienas laikos, saullēkts, saulriets. Gaismas fizikālā būtība. Gaismas starojuma veidi. Mākslīgais apgaismojums. Fotografēšana telpā ar zibspuldzi, statīva izmantošana. Gaismas foto studijā, klusā daba, portrets. Pilsētas fotografēšana naktī, zibens.
6. nodarbība
Perspektīva, kompozīcija fotogrāfijā, kompozīcijas veidošanas pamati. Horizonts, kontūra, aprise. Simetrija un asimetrija. Kā fotografēt arhitektūru un interjerus?
7. nodarbība
Forma un tonalitāte, faktūra. Virsma, reljefs, attēla lineārā jeb grafiskā kompozīcija, attēla raksts, struktūra, ritms.
Krāsa. Krāsu uztveres teorijas pamati. Krāsu kontrasti un kompozīcija. RGB un CMYK. Gaišs, tumšs, spožš, spilgts, blāvs.
8.nodarbība
Kadra uzbūve, rakurss, perspektīva. Cilvēka acs uztveres īpatnības, kuras nosaka attēla kadrējumu.
9. nodarbība
Fotogrāfijas žanri, tematika un stils. Klusā daba, ainava, pilsēta un arhitektūra, reportāža, portrets, makro, inscinējums)
10. nodarbība
Praktiska nodarbība fotografējot telpā. Klusā daba, portrets. Uzņemtā fotomaterāla analīze.
11. nodarbība
Attēlu uzglabāšana, arhivēšana, skenēšana. Digitālo attēlu izmantošanas veidi. Datorsistēmas prasības digitālo fotogrāfiju jaunradē. Attēlu digitālā pēcapstrāde. Datorprogrammas.
12. nodarbība
Fotogrāfiju apstrādes stili. Klasiskie stili un jaunākās tendences. Printētie attēli.
13. nodarbība
Krāsu un tonālā korekcija. Fotogrāfiju tehniskā retuša. Attēla perspektīvas koriģēšana. Krāsu nomaiņa. Tonalitātes saskaņošana. Attēla defektu likvidēšana.
14. nodarbība
Kanālu (Chanel) un slāņu (Layer) radoša izmantošna. Blending effekti. Maskas. Mīkstā attēlu montāža.
15. nodarbība
Kā un kur publicēt savus darbus? Fotomateriāla sagatavošana izstādei, internetvidei un poligrāfijai. Kas padara fotogrāfiju par profesionālu un neatkārtojamu.